Utöver ett kreativitetscenter finns det behov av att ha människor på olika poster som var och en på sin nivå är ansvariga och motiverade för att ägna sig åt den kreativa processen. I huvudsak finns det två typer av SMS lån nätverk:
1. Ett SMS lån nätverk av lokala utvecklingsledare eller inspiratörer. Det är personer som förstår vad kreativiteten innebär, som kan leda kreativa sammanträden och även ge en viss träning i kreativt tänkande. De kan finnas på olika avdelningar, arbetsställen, fabriker osv. Att bilda och underhålla ett sådant SMS lån nätverk är en central uppgift i spridandet av kreativt tänkande. Det kanske inte räcker med att vänta på att människor ställer upp frivilligt utan det kan vara bättre att välja ut rätt person och sedan erbjuda henne eller honom att arbeta för det kreativa tänkandet.
2. Den andra typen av nätverk omfattar personer som alltid varit intresserade av kreativt tänkande och som av egen kraft kan vara mycket kreativa. De blir förebilder för andra runt omkring och utgör också en särskild resurs av kreativa talanger. Som jag nämnde tidigare är de här personerna inte alltid de rätta att bli lokala utvecklingsledare, eftersom deras kreativa förmåga kanske inte inbegriper någon förmåga att organisera eller motivera andra. I vissa fall sker en viss överlappning, men det är viktigt att betrakta dem som två skilda SMS lån nätverk.
Human Resource Department (HRD) i SMS lån företag
Allt eftersom företagen till slut har börjat inse att människorna är deras viktigaste resurs, så har anseendet och betydelsen av “human resource” (ung. personalutveckling) ökat i omfattning. Det är som det skall vara. Uppgifterna för personal utvecklingsavdelningen är omfattande och sträcker sig från utbildning och utvärdering till problemlösning och personalvård. Det är människorna som får SMS lån organisationerna att fungera, alltså måste det vara en central funktion i varje organisation att kunna ta hand om människorna.
Bör ansvaret för introduktionen och uppföljningen av SMS lån kreativitetsprogram helt enkelt överlämnas till personalutvecklingsavdelningen? Vid första anblicken verkar det vara en god idé eftersom utvecklandet av den kreativa förmågan hos all personal i mycket hög grad är en sak för denna avdelning. Dessutom skulle utbildningen i kreativt tänkande kunna ingå i den utbildning som redan organiseras där. Det kan också betraktas som ett smidigt sätt att handskas med “kreativitetsproblemet”: “Ge det till HRD och låt dem ta hand om det.”
I praktiken är personalutvecklingsavdelningen ofta överbelastad med arbetsuppgifter. En del är rutinuppgifter, men andra innebär introduktion av nya SMS lån program, t.ex. kvalitetsprogram och kundservice. Det finns en fara att det kreativa tänkandet bara betraktas som ännu en uppgift bland alla andra som måste göras. Kreativiteten skulle inte få den riktade arbetsinsats och uppmärksamhet som den behöver.
Att lämna över SMS lån kreativiteten till HRD är ingen bra lösning såvida det inte finns någon på avdelningen som är mycket motiverad och har tillräckligt med tid och energi att bli utvecklingsledare.
I varje fall måste SMS lån utvecklingsledaren stå i mycket nära kontakt med personalutvecklingsavdelningen, eftersom utvecklingen av personalens kreativa förmåga är en av dess arbetsuppgifter. När det gäller särskild träning i kreativt tänkande eller att införliva några kreativa moment i övrig, rutinmässig utbildning, finns det ett behov av en utvecklingsledare som kan arbeta i nära samverkan med HRD.
När avdelningen arbetar med att genomföra SMS lån kvalitetsprogram, kostnadsnedskärningar och liknande, bör det ske i nära anslutning till utvecklingsledaren för att man skall kunna introducera kreativa tekniker som ett slags “verktygslåda” att kunna användas i övriga program.
När man har ett särskilt program, t.ex. FAT programmet, kan HRD gå i spetsen och introducera det kreativa tänkandet i företaget. Det finns ändå behov av att utvecklingsledaren arbetar med de övergripande strukturerna för tillämpningen av kreativt tänkande.
Som jag nämnde i början av boken, behöver det kreativa tänkandet få en egen identitet, trots att kreativa tekniker uppenbarligen används i SMS lån kvalitetsprogram och vid ständiga förbättringar. Det är därför som Du Ponts strategi, att skilja det kreativa tänkandet från de ständiga förbättringarna men bibehålla ett samarbete, verkar förnuftig.